Javni_Natecaj.jpg
RAZPIS.jpg
ureditev_polozajax.gif
studentski_memorandum.jpg
Prispevek1.gif
Prispevek2.gif
2009-07-stipendije.gif
2009-zakon-o-univerzi.gif
predlog SOS
strateski nacrt SOS
knjiga1.gif knjiga2.gif
kajpami.gif
evrostudent-07.jpg
deklaracija visokosolskih partnerjev
sova.gif
logo2a-ani-mali.gif
stalisce-do-reform.gif
manifest-slovenskih-studentov.gif
bolonjski-proces.gif
druzbeni-profil-studentov.gif



ŠOS zahteva razveljavitev razpisa za imenovanje bolonjskih promotorjev
MVZT iz skupin, kjer sodelujejo partnerji v visokem šolstvu, izrinja predstavnike študentov in imenuje sebi naklonjene kadre

(Ljubljana, 3. november 2005) Jutri se izteče razpis za promotorje bolonjskega procesa, ki ga izvaja Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVZT). Kljub temu, da so študentje do sedaj imeli svojega predstavnika v tej skupini, si je tokrat MVZT pridržalo pravico, da samo imenuje »predstavnika študentov«. Kljub opozorilom se predstavniki MVZT o tem niso želeli pogovoriti. ŠOS tako vmešavanje razume kot napad na avtonomno študentsko organiziranje in zahteva razveljavitev razpisa.

MVTZ se pri imenovanju predstavnikov glavnih partnerjev v visokem šolstvu na različne funkcije in v delovna telesa ministrstva že nekaj časa odmika od načel konstruktivnega partnerstva. Najbolj očiten je trenutno aktualni razpis za člane Skupine za promocijo bolonjskega procesa. V novem razpisu je navedeno, da bo en član skupine predstavnik študentov. Pri tem k predlogu kandidata ministrstvo ni pozvalo ŠOS, ampak ga bo kot predstavnika študentov izbralo in imenovalo samo.

Predsednik ŠOS Miha Ulčar je v zvezi s tem dejal: »ŠOS je prepričan, da mora biti za promotorja imenovan strokovnjak, ki ga izberejo in predlagajo študentje sami in ne ministrstvo. To potezo lahko razumemo kot ignoriranje reprezentativnosti zakonsko ustanovljene Študentske organizacije Slovenije kot predstavnika slovenskih študentov. Za nameček k predlogu kandidatov niso bili pozvani niti ostali glavni partnerji v visokem šolstvu (tudi univerze ne). Zato zahtevamo, da se razpis razveljavi.«

V omenjenem razpisu ministrstvo celo določa kriterije za predstavnika študentov. ŠOS je prepričan, da so voljeni predstavniki študentov v okviru ŠOS edini kompetentni za presojo o tem, koga bodo v imenu študentov predlagali za promotorja bolonjskega procesa. Ministrstvo pa se morda boji profesionalizacije študentskih organizacij pri nas, saj se je tudi v Evropi pokazalo, da študentski predstavniki pogosto izkazujejo višjo raven strokovnosti in poznavanja visokošolske problematike kot nekateri predstavniki ministrstev.
ŠOS tudi ne razume razloga za ponovni razpis, saj so bili promotorji bolonjskega procesa izbrani poleti 2004 kot del projekta Evropske komisije. Na žalost MVZT skupine promotorjev ni sklicalo, kljub večkratni pobudi s strani ŠOS. V tem času se je odvila tudi že prva zelo pomembna aktivnost, ki je del načrta dela nacionalne skupine bolonjskih promotorjev in je potekala od 20. do 21. oktobra 2005. Evropska komisija je za udeležbo na trening seminarju o ECTS (kreditni sistem študija) in prilogi k diplomi namenila sredstva, ki jih naše ministrstvo ni uporabilo, saj slovenskih promotorjev na omenjeno usposabljanje ni napotilo.

ŠOS se zavzema, da se težnje po imenovanju politično kadrovanih posameznikov ne bi prelevile v splošno prakso. Miha Ulčar: »Za takšne pomisleke imamo zelo dober razlog, saj je MVZT nedavno v imenu študentov v strokovno delovno skupino za vzpostavitev javne agencije za visoko šolstvo imenovalo predstavnika po svoji meri. Verjetno ni naključje, da je bil izbrani študent podpredsednik podmladka politične stranke Nova Slovenija. Šele po večkratnem ostrem protestiranju Študentske organizacije Slovenije so na ministrstvu odstopili od omenjene poteze.«

# # #

Dodatne informacije:
Tomo Juvan
predstavnik za odnose z javnostmi
Študentska organizacija Slovenije
Dunajska 51, Ljubljana

telefon: 041 362 524
e-mail: E-poštni naslov je zavarovan pred nezaželeno pošto, za ogled potrebujete Javascript

 
< Nazaj   Naprej >
Izdelava:
10DESET