Javni_Natecaj.jpg
RAZPIS.jpg
ureditev_polozajax.gif
studentski_memorandum.jpg
Prispevek1.gif
Prispevek2.gif
2009-07-stipendije.gif
2009-zakon-o-univerzi.gif
predlog SOS
strateski nacrt SOS
knjiga1.gif knjiga2.gif
kajpami.gif
evrostudent-07.jpg
deklaracija visokosolskih partnerjev
sova.gif
logo2a-ani-mali.gif
stalisce-do-reform.gif
manifest-slovenskih-studentov.gif
bolonjski-proces.gif
druzbeni-profil-studentov.gif



ŠOS na prvi seji Sveta Vlade za študentska vprašanja zahtevala več štipendij
(Ljubljana, 13. marec 2009)

Predstavniki študentov so na današnji prvi redni seji Sveta Vlade za študentska vprašanja izpostavili pereče študentske probleme na področju študija in socialnega stanja ter zahtevali večje število štipendij v okviru sprememb Zakona o štipendiranju. Pogajanja za večje število štipendij se nadaljujejo v sredo, 18. marca, v okviru prve delovne skupine Sveta Vlade za študentska vprašanja.

Na današnji prvi redni seji Sveta Vlade za študentska vprašanja je bilo največ časa namenjenega razpravi o spremembi Zakona o štipendiranju, saj so predstavniki študentov izrazili nestrinjanje s predlaganim številom štipendij. Glede na trenutne gospodarske razmere in upadanje obsega študentskega dela ter dejstva, da je Vlada v predlogu rebalansa proračuna iz postavke za štipendije odvzela 6.8 mio evrov, študentje niso podali soglasja na predlagano novelo Zakona o štipendiranju.  

Danijel Bandelj, predsednik ŠOS: »Menimo, da je predlaganih 3.500 štipendij premalo, saj v tem primeru ne gre za dodatne štipendije, temveč le za doseganje števila štipendij izpred nekaj let. Poleg tega je vlaganje v štipendije in zagotovitev dodatnih štipendij, ki so bile študentom obljubljene že pri prejšnji spremembi zakonodaje, potrebno razumeti kot naložbo v znanje in razvoj naše družbe.«

Predstavniki študentov so na seji izpostavili tudi vprašanje absolventskega staža. Stališče Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) je, da imajo študenti pravico do absolventskega staža po prvi in drugi bolonjski stopnji. Nujno je, da imajo študenti možnost končati študij pod pogoji, s katerimi so ga tudi začeli. Visokošolski zavodi bi morali upoštevati pravico študentov do absolventskega staža in jih o tem tudi obvestiti.

Študenti so izpostavili, da je potrebno ponovno zagotoviti pravico do brezplačnega obveznega zdravstvenega zavarovanja za študente po 26. letu, ki je bila jeseni 2008, s spremembami Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, odvzeta. Študenti pričakujejo, da se v okviru napovedanih sprememb omenjenega zakona diskriminatorna določba povrne v stanje pred nastalo spremembo.  Poleg tega so v kontekstu zdravstvenega varstva za študente predstavili tudi problem dostopa do nujnih zdravstvenih storitev za študente, ki študirajo izven kraja stalnega prebivališča.

Pozvali so tudi k čimprejšnjemu sklicu prvega sestanka Projektnega sveta za izgradnjo in obnovo študentskih bivalnih zmogljivosti, saj je bivanjska problematika zelo kritična. V študentskih domovih je le 16 % študentov in po ocenah ŠOS primanjkuje okoli 5.000 študentskih postelj. Poleg tega pa so opozorili tudi na problem neurejenega statusa študentskih družin, saj je potrebno urediti tako varstvo otrok študentov kot tudi vse ostale probleme glede bivanja študentskih družin in skupin študentov s posebnimi potrebami.

Na koncu so študenti predstavili tudi Strategijo zaposlovanja mladih v družbi znanja in predlagali vzpostavitev Strokovnega sveta za zaposlovanje mladih.

 
< Nazaj   Naprej >
Izdelava:
10DESET