Javni_Natecaj.jpg
RAZPIS.jpg
ureditev_polozajax.gif
studentski_memorandum.jpg
Prispevek1.gif
Prispevek2.gif
2009-07-stipendije.gif
2009-zakon-o-univerzi.gif
predlog SOS
strateski nacrt SOS
knjiga1.gif knjiga2.gif
kajpami.gif
evrostudent-07.jpg
deklaracija visokosolskih partnerjev
sova.gif
logo2a-ani-mali.gif
stalisce-do-reform.gif
manifest-slovenskih-studentov.gif
bolonjski-proces.gif
druzbeni-profil-studentov.gif



DOS podpira prizadevanja slovenskih dijakov v Trstu
(Ljubljana, 11. november 2010)
Dijaška organizacije Slovenije (DOS) podpira prizadevanja dijakov v Trstu in njihovo legitimno obliko izražanja pravice po spoštovanju manjšinskih pravic Slovencev v Italiji.

DOS se je odzval na aktualne dogodke v Trstu, ko so dijaki zasedli slovenske višje srednje šole v znak nasprotovanja reformam italijanske vlade na področju šolstva. Z letošnjim šolskim letom je začela veljati reforma višjih srednjih šol, za kateri so dijaki prepričani, da ogroža zamejske slovenske šole. Poleg tega reforma vsebuje člene, ki kršijo mednarodne pogodbe in 6. člen italijanske ustave, ki določa, da mora Republika Italija ščititi vse manjšine, med katerimi je tudi slovenska.

Na DOS opozarjajo na kršenje pravic dijakom v zamejstvu in ob enem opominjajo, da Londonski memorandum iz leta 1954 Slovencem na Tržaškem zagotavlja določeno število šol, ki ne sme biti okrnjeno pod nobenim pogojem. Medtem pa naj bi nova reforma dosedanje štiri višje srednje šole, združila v le dve ravnateljstvi. DOS meni, da šolske reforme v Italiji ne smejo zajeti slovenskih šol, temveč morajo te dobiti lastno trajno avtonomijo v okviru dežele Furlanije-Julijske krajine (FJK).

DOS zagovarja, da si manjšinsko šolstvo zasluži specifično obravnavo in status, zato je potrebno kakršne koli spremembe uveljavljati v dogovoru z manjšino. Pri tem pa je potrebno spoštovati sprejeto zakonodajo, tj. zaščitni zakon za Slovence v Italiji iz leta 2001 ter norme dežele FJK.
Dijaška organizacija Slovenije podpira prizadevanja dijakov v Trstu in legitimno obliko izražanja pravice po spoštovanju manjšinskih pravic Slovencev v Italiji. DOS je kolegom v Trstu podobno podporo dal že oktobra 2008, ko so dijaki zasedli šole v znak protesta takrat napovedanim reformam, ki naj bi na področju šolstva imeli za slovensko manjšino hude posledice.

 
< Nazaj   Naprej >
Izdelava:
10DESET